Browsed by
Miesiąc: czerwiec 2018

Ser śmietanowy biały – do smarowania

Ser śmietanowy biały – do smarowania

Skład: 6l mleka Robico 3.2% 2x maślanka Robico 500 ml śmietany 30% (Piątnica) sól i przyprawy do smaku Wiadomo. Reszta to klasyka czyli chlorek wapnia, podpuszczka. Ser leżakujemy przez minimum tydzień w lodówce. Albo szczelnie zakryty folią aluminiową albo posmarowany woskiem. Jeżeli chcemy mieć ser smarny, taki typowo kanapkowy – zastępnik masła, dodałbym 1l śmietany 30-36%.

Szynka bez „E” – czyli czym faszerują wędliny

Szynka bez „E” – czyli czym faszerują wędliny

Informacje i artykuły na temat ilości i szkodliwości konserwantów stosowanych w wyrobach mięsnych (ale nie tylko) pojawiają się w zasadzie regularnie. Wieszamy psy na tym, czym nas faszerują – tak w skrócie. Słusznie czy nie słusznie? W zasadzie trudno powiedzieć. Zobaczmy najpierw czym to robią. Konserwant Opis Konserwant Opis E 221 Siarczyn sodu. Zapobiega brązowieniu mięsa. Teoretycznie zakazany w przetworach mięsnych, gdyż maskuje objawy psucia się mięsa. E 235 Pimarycyna. Antybiotyk przeciwgrzybiczy. E 249 Azotyn potasu. Środek przeciwbakteryjny (jad kiełbasiany)….

Read More Read More

Śmieci (słoma) z butów

Śmieci (słoma) z butów

Zastanawiam się skąd się biorą takie zwyczaje wystawiania śmieci za drzwi. Nie miałbym do nikogo pretensji, gdyby ktoś zostawił śmieci przed drzwiami i wróciłby się na chwilę, bo kluczy do komory śmieciowej zapomniał. Jednak z tego co widzę u siebie (bo niestety zdarza się to, nawet pozornie kulturalnym ludziom na poziomie) śmieci potrafią stać kilkadziesiąt minut, kilka godzin a rekord moich sąsiadów to było 3 dni. Zerknąłem na szybko, co o tym sądzi „internet”. W pierwszej kolejności rzuca się w…

Read More Read More

Kurczak królewski

Kurczak królewski

Drugie użycie szynkowara zakończone sukcesem… Hmmm… W zasadzie dwóch szynkowarów. Kurczak królewski – tak można by nazwać tą wędlinę. Przepis jest następujący: 3kg trybowanych nóżek z kurczaka słoik mini kolb kukurydzy mały słoik pieczarek marynowanych 5 ostrych papryczek „niby” chili 2 kostki rosołowe żelatyna Mięso mielimy na szarpaku. Dodatki siekamy na średnie kawałki. Dodajemy przyprawy wedle uznania. Ja dodałem harissę marki Prymat. Kostki rosołowe rozpuszczamy w około 500 ml wody. Dodajemy 2x więcej żelatyny niż przewiduje przepis z torebki. Dlaczego?…

Read More Read More

Polędwica z zalewy

Polędwica z zalewy

Po raz pierwszy zrobiłem peklowanie zalewowe. Przepis na zalewę jest prosty dawka peklosoli 100g na litr na 5 dni peklowania. Woda musi być przegotowana, żeby była sterylna. Dodatkowo dołożyłem główkę czosnku, dużo liści laurowych i zacną garść ziela angielskiego. Mięso nastrzykiwałem. Poleżało sobie w zalewie te kilka dni i oto efekt wędzenia. Zrębka bukowo-olchowo-dębowa w proporcjach mniej więcej 1:1:1. Oto wynik wędzenia i parzenia. Wygląda ładnie. Konsystencja wzorcowa – według mnie. Zapach obłędny… Smak… Syntax error. Znów za słone (ale…

Read More Read More

Domowy ser (2)

Domowy ser (2)

W poprzednim wpisie napisałem co nieco o serze domowym. Tydzień temu popełniłem ser według takiego przepisu: 6 litrów mleka 1200g kefiru robico papryka ostra sól podpuszczka chlorek wapnia Po co kefir? Bakterie! Generalnie w wielu przepisach na ser pojawiają się różne szczepy bakterii lub pleśnie. Najłatwiejszymi bakteriami do zdobycia są bakterie z przetworów mlecznych. Do sera można dodać jogurt lub kefir. Ważne jest, żeby przetwór zawierał żywe kultury bakterii. Nie chcę reklamować konkretnej marki, ale Robico jest już sprawdzone i…

Read More Read More

Domowy ser

Domowy ser

Jak jest najłatwiej zrobić domowy ser? Mleko (ze wsi z innym nie wyjdzie) ostawić w ciepłe miejsce i poczekać aż się zsiądzie. Wystarczy tylko odsączyć i mamy twaróg. Jest to sposób, który wymaga najmniej pracy. Ale nie wszyscy mają dostęp do wiejskiego mleka… Zsiadłe mleko nie jest jedynym sposobem na wyrób domowego sera. Hasło: ser podpuszczkowy. Podpuszczka to enzym powodujący ścinanie się białka. Wytarzanie domowego sera wydaje się być trudne, ale wcale takie nie jest. Co jest potrzebne? Kilka prostych…

Read More Read More

Szynkowo-schabowa z nutą wątróbki

Szynkowo-schabowa z nutą wątróbki

Trzeba było coś zrobić do jedzenia, bo się skończyło. Stwierdziłem, że pobawię się szynką. Składniki: 700g wątróbki 800g schabu 2,3kg szynki (dwie kulki) 1,3 kg golonki tylnej. Przyprawy: 18g soli na 1kg (pół na pół z peklującą) 40g pieprzu 40g ziołowiej świeżonki 7g chili mielonego 3 ząbki czosnku. Wątróbkę parzymy i mielimy razem z golonką na oczku 2,7. Schab i  szynkę mielimy na szarpaku.Po sparzeniu kiełbasę osuszyłem wiatrakiem. Efekt dość ciekawy. Wygląda jakby była wędzona a nie jest 🙂 Smak?…

Read More Read More

Miejskie stopy, miejskie płuca

Miejskie stopy, miejskie płuca

Miejskie stopy… Wyglądają tak jak na załączonym obrazku. Dla większości jest to szokujące, odrażające. Dla mnie nie. Według mnie brudne stopy to zdrowe stopy i lepsze to niż pokazanie czystych stóp wyjętych z przepoconych w trampek czy popularnych butów sportowych firm różnych… Wtedy wieje sandałem – dosłownie! Ten brud to urobek dzisiejszego poranka, a w zasadzie przejścia po chodnikach i ulicy kilkuset metrów w drodze do sklepów różnych. Na wsi chociaż bym bardzo chciał, tak czarnych stóp mieć nie będę,…

Read More Read More

Clostridium tetani – czyli ryzyko zawodowe.

Clostridium tetani – czyli ryzyko zawodowe.

W zasadzie nigdy nie rozważałem poważniejszego urazu stopy, a chodzę boso bardzo często, praktycznie codziennie. Poranne spacery po lesie – fajna sprawa. Nigdy nie zdarzyło mi się nic poza małymi draśnięciami i ewentualnie lekkimi stłuczeniami – i jak to się w tych przypadkach mówi – aż do dzisiaj. Uderzyłem stopą w korzeń wystający ziemi na ścieżce. W zasadzie nic nowego. Czerwona lampka zapaliła się w momencie, gdy poczułem ból większy niż zwykle stawiając stopę ponownie na ziemi. Podnoszę nogę. Skóra…

Read More Read More